Keitä olemme?

Hanketta rahoittaa strategisen tutkimuksen neuvosto (STN), jonka tehtävänä on rahoittaa pitkäjänteistä ja ohjelmamuotoista tutkimusta, joka tuottaa ratkaisuja merkittäviin suomalaisen yhteiskunnan haasteisiin.

Hankkeen johtaja: professori, Päivi Honkatukia, Tampereen yliopisto

Hankkeen varajohtaja: professori, Irmeli Mustalahti, Itä-Suomen yliopisto

Hankkeen koordinaattori: Maaria Hartman, Tampereen yliopisto, maaria.hartman@tuni.fi

Hankkeen vuorovaikutusvastaava: yliopistotutkija, Reetta Mietola, Helsingin yliopisto

 

Kohti yhdenvertaista nuoruutta -osatutkimus

Osatutkimuksen johtaja, yliopistotutkija, vuorovaikutusvastaava, Reetta Mietola, Helsingin yliopisto
reetta.mietola@helsinki.fi

 

 

 

Väitöskirjatutkija Jenni Mölkänen
jenni.molkanen@helsinki.fi

 

 

 

Väitöskirjatutkija Anna Suni
anna.suni@helsinki.fi

 

 

 

Unelmista niiden toteuttamiseen -osatutkimus

Hankkeen johtaja, professori, VTT Päivi Honkatukia, Tampereen yliopisto
paivi.honkatukia@tuni.fi
Tutkimusintressit: nuoret, sukupuoli, etnisyys ja rodullistaminen,  poikkeava käyttäytyminen, sosiaalinen kontrolli

 

 

Tutkijat
Väitöskirjatutkija Susanna Ågren
susanna.agren@tuni.fi

Väitöskirjatutkija Jenni Kallio
jenni.kallio@tuni.fi

Tutkimusavustaja Annika Valtonen
annika.valtonen@tuni.fi

 

Kohti digitaalisia ratkaisuja -osatutkimus

Osatutkimuksen johtaja, professori, TkT Kaisa Väänänen, Tampereen yliopisto
kaisa.vaananen@tuni.fi
Tutkimusintressit: Käyttäjäkokemus, käyttäjätarpeet, uudet digitaaliset ratkaisut, osallistava suunnittelu, mobiili- ja ubiikkiteknologiat

 

 

Tutkijat

Tutkijatohtori Jari Varsaluoma, Tampereen yliopisto
jari.varsaluoma@tuni.fi
Tutkimusintressit: Käyttäjäkokemus, käyttäjäkeskeinen suunnittelu

 

 

Väitöskirjatutkija Iikka Pietilä, Tampereen yliopisto
iikka.pietila@tuni.fi

 

 

 

Oikeudellisten esteiden ratkaisut -osatutkimus

Osatutkimuksen johtaja, professori, HT Jukka Viljanen, Tampereen yliopisto
jukka.viljanen@tuni.fi
Tutkimusintressit: ihmisoikeudet ja valtiosääntöoikeus

 

 

Tutkijat

Väitöskirjatutkija Bruna de Castro e Silva
bruna.decastroesilva@tuni.fi

Tutkijatohtori Henna Juusola
henna.juusola@tuni.fi

 

Kestävää hyvinvointia luomassa -osatutkimus

Osatutkimuksen johtaja, professori, PhD Irmeli Mustalahti, Itä-Suomen yliopisto
irmeli.mustalahti@uef.fi
Tutkimusintressit: luonnonvarainhallinta ja osallistuminen

 

 

Tutkijat

FT Nina Tokola, Itä-Suomen yliopisto
nina.tokola@uef.fi
Tutkimusintressit: nuorten ympäristökyvykkyydet, vuorovaikutteinen luonnonvarainhallinta, nuoret ja kestävä hyvinvointi

 

 

Professori, MMT Teppo Hujala, Itä-Suomen yliopisto
teppo.hujala@uef.fi
Tutkimusintressit: ennakointi, metsäbiotalous, monikriteeriarviointi, toimintatutkimus
Julkaisut Google Scholar -palvelussa

 

 

MMT Antti Erkkilä, Itä-Suomen yliopisto
antti.erkkila@uef.fi
Tutkimusintressit: ekologinen ja sosiaalinen kestävyys, metsäbiotalous, ilmastonmuutos, paikallinen tieto

 

 

Väitöskirjatutkija Virpi Pakarinen
virpi.pakarinen@uef.fi

 

 


Jaa sosiaalisessa mediassa. Dela i sociala medier. Share in social media.
Facebooktwitter